icon
icon
icon
icon

Guwahati & Shillong (India)

Back To Main
12TH SA GAMES - 2016
GUWAHATI & SHILLONG (INDIA)
Medal Awarded to Pakistan
 
Sr.No. Player Name of Event Medal
ATHLETICS
1 REHAN ANJUM Pole Vault (Men) BRONZE
2 ARSHAD NADEEM Javelin Throw (Men) BRONZE
3 MOHSIN ALI 110 M Hurdles (Men) BRONZE
4 MEN TEAM 4 x 400 M Relay (Men) BRONZE
5 LIAQAT ALI 200 M (Men) BRONZE
6 MUHAMMAD AFZAL Triple Jump (Men) BRONZE
7 MUHAMMAD WASEEM Shotput (Men) BRONZE
8 MAHBOOB ALI 400 M Hurdles (Men) BRONZE
BADMINTON
1 Rizwan Azam Team Event (Men) BRONZE
Muhammad Irfan Saeed Bhatti
Murad Ali
Azeem Sarwar
Syed Shabbar Hussain
Kashif Ali Sulhari
2 Khizra Rasheed Women's Double - Quarter Final BRONZE
Sidra Hamid
3 Kashif Sulehri Men's Double - Quarter Final BRONZE
Rizwan Azam
4 Muhammad Irfan Saeed Bhatt Men's Single Quarter Final BRONZE
BOXING
1 Sofia Javed 75 Kg (Women) BRONZE
2 Rukhsana 60 Kg (Women) BRONZE
CYCLING
1 Nisar Ahmed 100 Km Ind. Road Race (Men) BRONZE
2 Sabiha Bibi 40 Km Team Time Trial (Women) BRONZE
Rashda Munir
Rajia Shabbir
Fiza Riaz
3 Sabiha Bibi 30 Km Individual Time Trial (Women) BRONZE
HANDBALL
1 Parveen Akhtar Women BRONZE
Ayesha Dilshad
Ghazala Siddique
Sadia Iqbal
Saiqa Riaz
Zahra Nisar
Sehar Iqbal
Amna
Sajida Parveen
Mafia Ghulam Muhammad
Asma Akram
Asima Attique
Amna Shahzadi
Samreen Akhtar
JUDO
1 Afzal Bashir -90 Kg BRONZE
2 Iran Shehzadi -52 Kg BRONZE
3 Shumaila Gull -57 Kg BRONZE
4 Ambreen Ashiq -63 Kg BRONZE
5 Mudassir Ali -60 Kg BRONZE
6 Babar Hussain -66 Kg BRONZE
7 Imtiaz Hussain -73 Kg BRONZE
8 Qaisar Khan -81 Kg BRONZE
SHOOTING
1 Lubna Amin 25M Pistol (Women Team) BRONZE
Farhat Nasreen
Tazeem Akhtar Abbasi
2 Nazish Khan 50M Rifle 3 Postitions (Women Team) BRONZE
Nadia Rashid
Nadira Raees
3 Siddique Umar 50M Rifle Prone (Men Individual) BRONZE
4 Kaleemullah Khan 50M Pistol (Men Individual) BRONZE
SQUASH
1 Sadia Gul Singles (Women) BRONZE
SWIMMING
1 Lianna Catherine Swan Relays (Free Style) - 4x200 M (Women Team) BRONZE
Bisma Khan
Areeba Shaikh
Kiran Khan
2 Bisma Khan Back Stroke - 50 M (Women Team) BRONZE
Areeba Shaikh
3 SYED MUHAMMAD HASSEB TARIQ Back Stroke - 100 M (Men) BRONZE
NAVEED HUSSAIN
4 Naveed Hussain Back Stroke - 200 M (Men) BRONZE
5 Kiran Khan Relays (Free Style) - 4x100 M (Women Team) BRONZE
Bisma Khan
Areeba Shaikh
Lianna Catherine Swan
TABLE TENNIS
1 Asim Qureshi Men's Team - Semi Final BRONZE
Ali Sajjad
Faisal
Muhammad Rameez
TAEKWONDO
1 Muhammad Ashfaq Over 58 Kg Not Exceeding 63 Kg Bronze
2 Yamna Siddiqui Over 57 Kg Not Exceeding 62 Kg Bronze
3 Syed Adeel Shah Over 74 Kg Not Exceeding 80 Kg Bronze
4 Ayesha Noor Over 46 Kg Not Exceeding 49 Kg Bronze
TENNIS
1 Aisam ul Haq Qureshi Men's Single (Semi Final) BRONZE
2 Aisam ul Haq Qureshi Mixed Doubles (Semi Final) BRONZE
Ushna Suhail
3 Sara Mansoor Women's Single (Semi Final) BRONZE
4 Ushna Suhail Women's Single (Semi Final) BRONZE
VOLLEYBALL
1 Naseer Ahmed Men Team BRONZE
Aimal Khan
Asif Nadeem
Binyamin
Muhammad Idrees
Sheraz
Mohib Rasool
Mubashir Raza
Muneer Khan
Murad Jehan
Nasir Khan
Imran Sultan
WEIGHTLIFTING
1 Azhar Amir 105 KG (MEN) BRONZE
2 Umar Rasool Lone 77 KG (MEN) BRONZE
3 Abu Sufyan 69 KG (MEN) BRONZE
4 Abdullah Ghafoor 56 KG (MEN) BRONZE
WRESTLING
1 Muhammad Umair 97 KG BRONZE
WUSHU
1 Komal Emmanuel Taijiquan & Taijijian (Women) BRONZE
2 Waleed Ajmal Taolu Daoshu & Gunshu (Men) BRONZE
3 Zarina Rafiq SANSHOU - 70 Kg (Women) BRONZE
4 Rukhsana Hanif SANSHOU - 60 Kg (Women) BRONZE
5 Mubashra Akhtar Nanquan & Nandao (Women) BRONZE
6 Nazia Pervez Taolu - Changquan (Women) BRONZE