icon
icon
icon
icon

Guwahati & Shillong (India)

Back To Main
12TH SA GAMES - 2016
GUWAHATI & SHILLONG (INDIA)
Medal Awarded to Pakistan
 
Sr.No. Player Name of Event Medal
ATHLETICS
1 SHAKEEL AHMED HAMMER THROW (MEN) SILVER
2 MUHAMMAD IKRAM 800 M (Men) SILVER
3 TEAM 4 x 100 M Relay (Men) SILVER
4 REHAN ANJUM Pole Vault (Men) BRONZE
5 ARSHAD NADEEM Javelin Throw (Men) BRONZE
6 MOHSIN ALI 110 M Hurdles (Men) BRONZE
7 MEN TEAM 4 x 0 M Relay (Men) BRONZE
8 LIAQAT ALI 200 M (Men) BRONZE
9 MUHAMMAD AFZAL Triple Jump (Men) BRONZE
10 MUHAMMAD WASEEM Shotput (Men) BRONZE
11 MAHBOOB ALI 400 M Hurdles (Men) BRONZE
BADMINTON
1 Rizwan Azam Team Event (Men) BRONZE
Muhammad Irfan Saeed Bhatti
Murad Ali
Azeem Sarwar
Syed Shabbar Hussain
Kashif Ali Sulhari
2 Khizra Rasheed Women's Double - Quarter Final BRONZE
Sidra Hamid
3 Kashif Sulehri Men's Double - Quarter Final BRONZE
Rizwan Azam
4 Muhammad Irfan Saeed Bhatt Men's Single Quarter Final BRONZE
BOXING
1 Tanveer Ahmed 75 Kg (Men) Silver
2 Ali Ahmad 60 Kg (Men) Silver
3 Syed Muhammad Asif 52 Kg (Men) Silver
4 Mohibullah 49 Kg (Men) Silver
5 Sofia Javed 75 Kg (Women) Bronze
6 Rukhsana 60Kg (Women) Bronze
CYCLING
1 Nisar Ahmed 100 Km Ind. Road Race (Men) Bronze
2 Nisar Ahmed 70 Km Team Time Trial (Men) Silver
Habib Ullah
Najeeb Ullah
Awais Khan
3 Sabiha Bibi 40 Km Team Time Trial (Women) Bronze
Rashda Munir
Rajia Shabbir
Fiza Riaz
4 Sabiha Bibi 30 Km Individual Time Trial (Women) Bronze
HANDBALL
1 Tahir Ali Men Team Silver
Muhammad Shahid Pervaiz
Muhammad Uzair Atif
Asif Ali
Asim Saeed
Muhammad Usman Anjum
Shahzad Tariq
Muhammad Zubair
Hazrat Hussain
Asif Hayyat
Zakir Hussain
Khurram Shahzad
Muhammad Mubeen Ashraf
2 Parveen Akhtar Women Team Bronze
Ayesha Dilshad
Ghazala Siddique
Sadia Iqbal
Saiqa Riaz
Zahra Nisar
Sehar Iqbal
Amna
Sajida Parveen
Mafia Ghulam Muhammad
Asma Akram
Asima Attique
Amna Shahzadi
Samreen Akhtar
HOCKEY
1 Imran Butt Men Team Gold
Muhammad Irfan
Syed Kashif Shah
Fareed Ahmad
Muhammad Aleem Bilal
Tasawar Abbas
Muhammad Rizwan
Muhammas Toseeq Arshad
Muhammad Umar Bhutta
Muhammad Kashif Ali
Ali Shan
Muhammad Arslan Qadir
Abdul Haseem Khan
Taimoor Malik
Awais Ur Rehman
JUDO
1 Shah Hussain Shah -100 Kg Gold
2 Fouzia Yassir -78 Kg Gold
3 Beenish Khan -70 Kg Silver
4 Afzal Bashir -90 Kg Bronze
5 Humaira Ashiq -48 Kg Silver
6 Iran Shehzadi -52 Kg Bronze
7 Shumaila Gull -57 Kg Bronze
8 Ambreen Ashiq -63 Kg Bronze
9 Mudassir Ali -60 Kg Bronze
10 Babar Hussain -66 Kg Bronze
11 Imtiaz Hussain -73 Kg Bronze
12 Qaisar Khan -81 Kg Bronze
KABADDI
1 Nasir Ali Men Team Silver
Wasim Sajjad
Akhlaq Hussain
Kashif Razzaq
Tahseen Ullah
Ibrar Hussain
Muhammad Nisar
Abdul Mukhtar
Usman Zada
Muhammad Rizwan
Abrar Khan
Hassan Raza
SHOOTING
1 Ghulam Mustafa Bashir 25M Rapid Fire Pistol Men (Individual) Silver
2 Ghulam Mustafa Bashir 25M Rapid Fire Pistol (Men Team) Silver
Maqbool Hussain Tabassum
Muhammad Khalil Akhtar
3 Ghulam Mustafa Bashir 25M Centre Fire Pistol (Men Team) Silver
Maqbool Hussain Tabassum
Muhammad Kabeer
4 Kaleem Ullah 10M Air Pistol Men (Individual) Silver
5 Lubna Amin 25M Pistol (Women Team) Bronze
Farhat Nasreen
Tazeem Akhtar Abbasi
6 Kaleem Ullah 10M Air Pistol (Men Individual) Silver
Kaleemullah Khan
Shehzad Akhtar
7 Nazish Khan 50M Rifle 3 Postitions (Women Team) Bronze
Nadia Rashid
Nadira Raees
8 Ghulam Mustafa Bashir 25M Standard Pistol (Men Team) Silver
Maqbool Hussain Tabassum
Muhammad Kabeer
9 Nazish Khan 50M Rifle Prone (Women Team) Silver
Nadia Rashid
Nadira Raees
10 Siddique Umar 50M Rifle Prone (Men Individual) Bronze
11 Siddique Umar 50M Rifle Prone (Men Team) Silver
Midrar Ali
Muhammad Amir
12 Kaleemullah Khan 50M Pistol (Men Individual) Bronze
13 Kaleem Ullah 50M Pistol (Men Team) Silver
Kaleemullah Khan
Muhammad Akhtar
SQUASH
1 Nasir Iqbal Individual Event (Men) Gold
2 Farhan Zaman Silver
3 Maria Toorpakai Wazir Individual Event (Women) Silver
4 Nasir Iqbal Team Event (Men) Silver
Farhan Zaman
Danish Atlas Khan
5 Maria Toorpakai Wazir Team Event (Women) Silver
Sadia Gul
Sammer Anjum
6 Sadia Gul Singles (Women) Bronze
SWIMMING
1 Bisma Khan Medley - 4x100 M (Women Team) Silver
Lianna Catherine Swan
Kiran Khan
Areeba Shaikh
2 Lianna Catherine Swan Relays (Free Style) - 4x200 M (Women Team) Bronze
Bisma Khan
Areeba Shaikh
Kiran Khan
3 Bisma Khan Back Stroke - 50 M (Women Team) Bronze
Areeba Shaikh
4 SYED MUHAMMAD HASSEB TARIQ Back Stroke - 100 M (Men) Bronze
NAVEED HUSSAIN
5 Lianna Catherine Swan Breast Stroke - 100 M (Individual) Silver
6 Naveed Hussain Back Stroke - 200 M (Men) Bronze
7 Kiran Khan Relays (Free Style) - 4x100 M (Women Team) Bronze
Bisma Khan
Areeba Shaikh
Lianna Catherine Swan
8 Lianna Catherine Swan Breast Stroke - 200 M (Women) Gold
TABLE TENNIS
1 Asim Qureshi Men's Team - Semi Final Bronze
Ali Sajjad
Faisal
Muhammad Rameez
2 Rahila Kashif Women's Team - Final Silver
Shabnam Bilal
Ayesha Ansari
TAEKWONDO
1 Muhammad Ashfaq Over 58 Kg Not Exceeding 63 Kg Bronze
2 Yamna Siddiqui Over Kg Not Exceeding 62 Kg Bronze
3 Syed Adeel Shah Over 74 Kg Not Exceeding Kg Bronze
4 Ayesha Noor Over 46 Kg Not Exceeding 49 Kg Bronze
5 Asim Ijaz Over 87 Kg Gold
6 Naveed Khan Over 63 Kg Not Exceeding 68 Kg Silver
7 Yasmeen Maryam Khan Not Exceeding 46 Kg Gold
TENNIS
1 Aisam ul Haq Qureshi Men's Single (Semi Final) Bronze
2 Aisam ul Haq Qureshi Mixed Doubles (Semi Final) Bronze
Ushna Suhail
3 Sara Mansoor Women's Single (Semi Final) Bronze
4 Ushna Suhail Women's Single (Semi Final) Bronze
VOLLEYBALL
1 Naseer Ahmed Men Team Bronze
Aimal Khan
Asif Nadeem
Binyamin
Muhammad Idrees
Sheraz
Mohib Rasool
Mubashir Raza
Muneer Khan
Murad Jehan
Nasir Khan
Imran Sultan
WEIGHTLIFTING
1 Muhammad Nooh Dastgir Butt +105 KG (MEN) Gold
2 Azhar Amir 105 KG (MEN) Bronze
3 Usman Amjad Rathore 94 KG (MEN) Silver
4 Muhammad Tahir 85 KG (MEN) Silver
5 Umar Rasool Lone 77 KG (MEN) Bronze
6 Abu Sufyan 69 KG (MEN) Bronze
7 Abdullah Ghafoor 56 KG (MEN) Bronze
WRESTLING
1 Muhammad Asad Butt 74 KG SILVER
2 Muhammad Umair 97 KG BRONZE
3 Zaman Anwar 125 KG GOLD
4 Muhammad Inam 86 KG GOLD
5 Abdul Wahab 61 KG SILVER
6 Muhammad Bilal 57KG SILVER
7 Nadir 65 KG SILVER
WUSHU
1 Maaz Khan 70 Kg (Men) GOLD
2 Syed Maratib Ali Shah 65 Kg (Men) GOLD
3 Rashid Minhas 75 Kg (Men) SILVER
4 Komal Emmanuel Taijiquan & Taijijian (Women) BRONZE
5 Waleed Ajmal Taolu Daoshu & Gunshu (Men) BRONZE
6 Zahoor Ahmed SANSHOU - 52 Kg (Men) SILVER
7 Zarina Rafiq SANSHOU - 70 Kg (Women) BRONZE
8 Rukhsana Hanif SANSHOU - Kg (Women) BRONZE
9 Mubashra Akhtar Nanquan & Nandao (Women) BRONZE
10 Nazia Pervez Taolu - Changquan (Women) BRONZE