icon
icon
icon
icon

Colombo (Sri Lanka)

Back To Main
10TH SAF GAMES - 2006
COLOMBO (SRI LANKA)
Medal Awarded to Pakistan
 
   S.No.
Discipline
Medals
 Gold
Silver
Bronze
Total
1.
Athletics
3
4
13
20
2.
Badminton
0
0
6
6
3.
Boxing
5
3
0
8
4.
Cycling
1
1
3
5
5.
Football
1
0
0
1
6.
Hockey
1
0
0
1
7.
Judo
1
4
6
11
8.
Kabaddi
0
1
0
1
9.
Karate
5
2
4
11
10.
Rowing
0
7
0
7
11.
Shooting
5
5
11
21
12.
Squash
2
1
1
4
13.
Swimming
0
5
15
20
14.
Table Tennis
0
0
5
5
15.
Taekwondo
3
3
6
12
16.
Volleyball
0
0
1
1
17.
Weightlifting
6
2
0
8
18.
Wrestling
6
1
0
7
19.
Wushu (M&W)
2
4
1
7
Total
41
43
72
156
 
S.No.
Player
Name of Event
Medal
Athletics
1. 
Mr. Muhammad Ayub
Pole Vault (Men)
Gold
2.
Mr. Allah Ditta
400m Hurdles (Men)
Gold
3. 
Mr. Basharat Ali
Discus Throw (men)
Gold
4.
Mr. Muhammad Jafar
Pole Vault (Men)
Silver
5.
Mr. Muhammad Sajjad
110m Hurdles (men)
Silver
6.
Mr. Nazim Hussain Shah
Mr. Muhammad Imran
Mr. Afzal Baig
Mr. Muhammad Shahbaz
4 x 100m Relay (Men)
Silver
7. 
Mr. Waseem Khan
Tripple Jump (Men)
Silver
8. 
Mr. Muhammad Imran
100m (Men)
Bronze
9. 
Mr. Muhammad Riaz
Long Jump (Men)
Bronze
10. 
Ms. Zeenat Parveen
Shot put (Women)
Bronze
11. 
Mr. Abdul Rasheed
110m Hurdles (Men)
Bronze
12. 
Mr. Ashraf Ali
Shot put (Men)
Bronze
13.
Mr. Nowshad Ali
5000m (Men)
Bronze
14.
Mr. Muhammad Irfan
Javelin Throw (Men)
Bronze
15.
Mr. Saghir Ahmad
400m (Men)
Bronze
16.
Ms. Saira Fazal
Ms. Sadaf Siddiqui
Ms. Nadia Nazir
Ms. Naseem Hameed
4 x 100m Relay (Women)
Bronze
17.
Ms. Sadaf Siddiqui
100m (Women)
Bronze
18.
Ms. Bushra Parveen
800m (Women)
Bronze
19.
Mr. Asad Iqbal
Mr. Muhammad Ahsan
Mr. Saeed Ahmed
Rana Sagheer Ahmad
4 x 400m Relay (Men)
Bronze
20.
Ms. Bushra Parveen
Ms. Gulnaz Ara
Ms. Sumaira Zahoor
Ms. Rozina Shafqat
4 x 400m Relay (Women)
Bronze
Badminton
1. 
Mr. Wajid Ali Chaudhry
Single (Men)
Bronze
2.
Mr. Zeeshan
Single (Men)
Bronze
3. 
Mr. Atiq Choudhry
Mr. Rizwan Ahmed
Doubles (Men)
Bronze
4.
Mr. Wajid Ali Chaudhry
Mr. Zeeshan Umer
Mr. Zafar Tasneem
Mr. Muhammad Atique
Mr. Muhammad Waqas
Mr. Rizwan Azam
Team (Men)
Bronze
5.
Ms. Farzana Saleem
Ms. Aisha Akram
Ms. Saima Manzoor
Ms. Uzma Butt
Asma Butt
Team (Women)
Bronze
6.
Mr. Muhammad Waqas
Ms. Saima Manzoor
Mixed Doubles
Bronze
Boxing
1. 
Mr. Muhammad Nisar Khan
48kg
Gold
2.
Mr. Nauman Karim
51kg
Gold
3. 
Syed Asghar Ali
60kg
Gold
4.
Mr. Dur Muhammad
69kg
Gold
5.
Mr. Mirwize Khan
+91kg
Gold
6.
Mr. Allah Bux
75kg
Silver
7. 
Mr. Abid Ali Baloch
54kg
Silver
8. 
Mr. Tanveer Shaukat
91kg
Silver
Cycling
1. 
Mr. Dilsher Ali
Mr. Haroon Rashid
Mr. Asmat Ali
Malik M. Bashir
49km Team Time Trial (Men)
Gold
2.
Ms. Raheela Bano
20km Time Trial (Women)
Silver
3. 
Ms. Raheela Bano
Ms. Ayesha Amin
Ms. Anila Ayub,
Ms. Misbah Mushtaq Ali
30km Team Time Trial (Women)
Bronze
4.
Mr. Dilsher Ali
169km Road Race (Men)
Bronze
5.
Ms. Rahila Bano
58km Road Race (Women)
Bronze
Football
1.
Pakistan Team
Football (Men)
Gold
   Hockey
1.
Pakistan Team
Hockey (Men)
Gold
Judo
1. 
Mr. Saeed Akhtar
81 kg
Gold
2.
Mr. Waris Ali
60 kg
Silver
3. 
Mr. Karamat Butt
73 kg
Silver
4.
Mr. Ghazanfar Ali
90 kg
Silver
5.
Mr. Abid Khan
100 kg
Silver
6.
Ms. Humaira
48 kg
Bronze
7. 
Ms. Zara Bibi
52 kg
Bronze
8. 
Mr. Gul Khan
57 kg
Bronze
9. 
Ms. Fazeelat Sardar
63 kg
Bronze
10. 
Mr. Zeeshan Butt
66 kg
Bronze
11. 
Ms. Nazma
70 kg
Bronze
Kabbadi
1.
Pakistan Team
Kabaddi (Men)
Silver
Karate
1. 
Mr. Ghulam Ali
Individual Kata
Gold
2.
Mr. Farman Ahmed
Mr. Ghulam Ali
Mr. Khalid Noor
Team Kata
Gold
3. 
Agha Muhamm
Individual (Kumite) 80kg
Gold
4.
Mr. Farman Ahmed
  Individual (Kumite) +80kg
Gold
5.
Mr. Saadi Abbas
Individual (Kumite) 55kg
Gold
6.
Mr. Shaukat Ali
Individual (Kumite) 60kg
Silver
7.
Mr. Tariq Mahmood
Individual (Kumite) 50kg
Silver
8.
Mr. Shamsuz Zaman
Individual (Kumite) 75kg
Bronze
9.
Mr. Abdul Raziq
Individual (Kumite) 70kg
Bronze
10.
Ms. Hina Azeem
Individual (Kumite) 53kg
Bronze
 11. 
Ms. Rahila Shaheen
Individual (Kumite) 48kg
Bronze
Rowing
1. 
Mr. Muhammad Akram
Single Sculls - Open
Silver
2.
Mr. Maqbool Ali
Mr. Ali Hassan Syed
Double Sculls - Open
Silver
3. 
Syed Shajjar Abass
Mr. Muhammad Adeel
Coxless Pairs - Open
Silver
4.
Mr. Sabir Ahmed
Mr. Azmat Javed
Mr. Ghulam Nabi
Mr. Farasat Ali
Coxless Four - Open
Silver
5.
Mr. Muhammad Akram
Light Weight Single Sculls
Silver
6.
Mr. Muhammad Asad Khan
Mr. Zohaib Zia Hashmi
Light Weight Double Sculls
Silver
7.
Mr. Muhammad Nazeer
Mr. Muzammil Hussian
Mr. Muhammad Riaz
Mr. Majeed Ahmed
Light Weight Coxless Four
Silver
Shooting
1. 
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Afsar Khan
Mr. Mustaqeem Shah
25m Rapid Fire Pistol (Team)
Gold
2.
Mr. Maqbool Hussin
25m Rapid Fire Pistol (Individual)
Gold
3. 
Mr. Muhammad Boota
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Irshad Ali
50m Center Fire Pistol (Men Team)
Gold
4.
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
25m Standard Pistol
Gold