icon
icon
icon
icon

Dhaka (Bangladesh)

Back To Main
11TH SA GAMES - 2010
DHAKA (BANGLADESH)
Medal Awarded to Pakistan
 
   S.No.
Discipline
Medals
 Gold
Silver
Bronze
Total
1.
Athletics
4
2
4
10
2.
Badminton
0
0
3
3
3.
Boxing
1
1
2
4
4.
Cricket
0
0
1
1
5.
Cycling
0
2
1
3
6.
Handball
1
0
0
1
7.
Hockey
1
0
0
1
8.
Judo
3
3
1
7
9.
Kabaddi
0
1
0
1
10.
Karate
1
2
7
10
11.
Shooting
0
5
3
8
12.
Squash
2
1
0
3
13.
Swimming
0
0
3
3
14.
Table Tennis
0
0
1
1
15.
Taekwondo
0
3
4
7
16.
Volleyball
0
1
0
1
17.
Weightlifting
2
3
1
6
18.
Wrestling
2
1
2
5
19.
Wushu
2
0
3
5
Total
19
25
36
80
 
S.No.
Player
Name of Event
Medal
Athletics
1. 
Mr. Moshin Ali
110 M Hurdles (Men)
Gold
2.
Mr. Zafar Iqbal
Triple Jump (Men)
Gold
3. 
Mr. Basharat Ali
Discus Throw (Men)
Gold
4.
Ms Naseem Hamid
100 Meter (Women)
Gold
5.
Mr. Haq Nawaz
400 M Hurdles (Men)
Silver
6.
Mr. Mohammad Imran
Javelin Throw (Men)
Silver
7. 
Mr. Liaquat Ali
100 Meter (Men)
Bronze
8. 
Mr. Liaquat Ali
200 Meter (Men)
Bronze
9. 
Mr. Ali Amir Murad
Mr. Tahir Shafiq
Mr. Asad Iqbal
Mr. Ali Muhammad
4 x 400 M Relay (Men)
Bronze
10. 
Miss Naseem Hameed
Miss Javeria Hassan
Miss Nadia Nazir
Miss Sadaf Siddique
4 x 100 M Relay (Women)
Bronze
Badminton
1. 
Mr. Ahsan Qamar
Single (Men)
Bronze
2.
Mr. Rizwan Azam
Mr. Kashif Ali Sulehri
Doubles (Men)
Bronze
3. 
Miss Palwasha Basir
Single (Women)
Bronze
   Boxing
1. 
Mr. Naimat-ullah
Bantam weight Over 51 Kg Upto 54 Kg
Gold
2.
Mr. Muhammad Waseem
Fly weight Over 48 Kg Upto 51 Kg
Silver
3. 
Mr. Nadir Baloch
Light fly weight Up to 48 Kg
Bronze
4.
Mr. Aamir Khan
Light Welter weight Over 60 Kg Upto 64 Kg
Bronze
Cricket
1. 
Team
T20 (Under 21)
Bronze
Cycling
1. 
Mr. Haroon Rashid
Mr. Muhammad Rafique
Mr. Nisar Ahmed
Mr. Sabir
80 Km Road Team Time Trial (Individual) (Men)
Silver
2.
Miss Ayesha Amin
Miss Misbah Mushtaq Ali
Miss Rahila Bano
Miss Sidra Sadaf
30 Km Road Team Time Trial (Team) (Women)
Silver
3. 
Mr. Nisar Ahmed
170 Km Road Race Mass Start (Men)
Bronze
Handball
1. 
Mr. Tahir Ali
Mr. Naseer Ahmad
Mr. Muhammad Sohaib
Mr. Nasrullah
Mr. Muhammad Uzair Atif
Mr. Izhar-ul-Haq
Mr. Ziaullah Khan
Mr. Muhammad Shahid Pervaiz
Mr. Azhar Khan
Mr. Muhammad Zahid
Mr. Muhammad Nadeem
Mr. Asif Ali
Mr. Muhammad Usman Anjum
Mr. Abid Hussain
Handball (Men)
Gold
Hockey
1. 
Mr. Imran Butt
Mr. Khurram Majeed
Mr. Muhammad Khalid
Mr. Aamir Shehzad
Mr. Wasif Siddique
Mr. Kashif Javaid
Mr. Zeeshan Ali
Mr. Sabtain Raza
Mr. Mohsin Bilal
Mr. Abdul Ghaffar
Mr. M. Saleem
Mr. Tasawwar Abbas
Mr. Waqas Akbar
Mr. Naghman Ahmed
Mr. Abdul Qayyum Dogar
Mr. Muhammad Waqas
Mr. Abdul Khaliq
Mr. Zubair Ahmad
Hockey (Men)
Gold
Judo
1. 
Mr. Aiatullah
Under 66 KG (Men)
Gold
2.
Mr. Tanveer Ahmad
Under 81 KG (Men)
Gold
3. 
Mr. Zahid Iqbal
Over 100 KG (Men)
Gold
4.
Mr. Zafar Ali
Under 60 KG (Men)
Silver
5.
Mr. Karamat Butt
Under 73 KG (Men)
Silver
6.
Miss Fouzia Mumtaz
Under 63 KG (Women)
Silver
7. 
Miss Humaira Ashiq
Under 52 KG (Women)
Bronze
Kabbadi
1.
Mr. Nasir Ali
Mr. Abrar Khan
Mr. Maqsood Ali
Mr. Ibrar Hussain
Mr. Muhammad Khalid
Mr. Irfan Ali
Mr. Wajid Ali
Mr. Muhammad Arshad
Mr. Sajjad Hussain
Mr. Akhlaq Hussain
Mr. Abdul Mukhtar
Mr. Atif Waheed
Kabaddi (Men)
Silver
Karate
1.
Miss Sarah Nasir
Under 55 (Women)
Gold
2.
Mr. Saadi Abbas Jalbani
Under 67 (Men)
Silver
3. 
Mr. Saadi Abbas Jalbani
Mr. Ghulam Ali
Mr. Israr-ul-Haq
Mr. Faisal Shahzad
Kata Team (Men)
Silver
4.
Mr. Nasir Khan
Under 60 (Men)
Bronze
5.
Mr. Aain-ud-Din
Under 75 (Men)
Bronze
6.
Mr. Ghulam Ali
Kata Individual (Men)
Bronze
7.
Miss Zohrah
Under 45 (Women)
Bronze
8.
Miss Gulsoom
Under 61 (Men)
Bronze
9.
Miss Zohrah
Kata Individual (Women)
Bronze
10.
Miss Sara Nasir
Miss Zohrah
Miss Gulsoom
Miss Sohaila
Kata Team (Women)
Bronze
Shooting
1. 
Mr. Mustaqeem Shah
25 M Standard Pistol - Individual (Men)
Silver
2.
Mr. Kalimullah Khan
Mr. Muhammad Gul Faraz
Mr. Muhammad Shahzad Akhtar
50 M Pistol - Team (Men)
Silver
3. 
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Mohammad Younas
Mr. Mustaqeem Shah
25 M Standard Pistol - Team (Men)
Silver
4.
Mr. Kalimullah Khan
Mr. Muhammad Gul Faraz
Mr. Muhammad Shahzad Akhtar
10 M Air Pistol - Team (Men)
Silver
5.
Miss Mehwish Maqsood
Miss Azra Nazir
Miss Tazeem Akhtar
10 M Air Pistol - Team (Women)
Silver
6.
Mr. Kalimullah Khan
50 M Pistol - Individual (Men)
Bronze
7. 
Mr. Muhammad Ayaz Tahir
Mr. Muhammad Kaleem Khan
Mr. Dawood Jan
50 M Rifle 3 Position - Team (Men)
Bronze
8. 
Miss Nosheen Maqsood Ali
Miss Nazish Khan
Miss Naheeda Naqvi
10 M Air Rifle - Team (Women)
Bronze
Squash
1.
Mr. Aamir Atlas Khan
Mr. Farhan Mehboob
Mr. Farhan Zaman
Mr. Mansoor Zaman
Team Event
Gold
2.
Mr. Aamir Atlas Khan
Singles (Men)
Gold
3.
Mr. Farhan Mehboob
Singles (Men)
Silver
Swimming
1.
Mr. Israr Hussain
400 M Freestyle (Men)
Bronze
2.
Miss Kiran Khan
50 M Backstroke (Women)
Bronze
3.
Miss Kiran Khan
50 M Butterfly (Women)
Bronze
Table Tennis
1
Miss Aisha Iqbal Ansari
Miss Sadia Yasin
Miss Louiza Irshad
Miss Sadia Falak Sher
Team Event (Women)
Bronze
Taekwondo
1. 
Mr. Rizwan Aslam
Under 74 KG (Men)
Silver
2.
Mr. Javed Karim
Under 80 KG (Men)
Silver
3. 
Miss Samiya Imdad
Under 49 KG (Women)
Silver
4.
Mr. Naveed Khan
Under 63 KG (Men)
Bronze
5.
Mr. Rehmat Jan
Under 68 KG (Men)
Bronze
6.
Mr. Shah Adil
Over 87 KG (Men)
Bronze
7. 
Miss Kiran Bano
Under 46 KG (Women)
Bronze
Volleyball
1.
Mr. Mohib Rasool
Mr. Imdad Hussain
Mr. Farooq Khan
Pir Bakhsh Yasin
Mr. Asif Nadeem
Mr. Zaheer Abbas
Mr. Muhammad Ismail Khan
Mr. Aimal Khan
Mr. Ali Abbas
Mr. Shah Rukh
Syed Shujah Abbas Naqvi
Mr. Muneer Khan
Volleyball (Men)
Silver
Weightlifting
1.
Mr. Khurram Shahzad
Upto 85 Kg (Men)
Gold
2.
Mr. Usman Amjad Rathore
Upto 94 Kg (Men)
Gold
3. 
Mr. Muhammad Ishtiaq Ghafoor
Upto 62 Kg (Men)
Silver
4.
Mr. Mati-ur-Rahman
Upto 69 Kg (Men)
Silver
5.
Mr. Sajjad Amin Malik
Upto 105 Kg (Men)
Silver
6.
Mr. Abdullah Ghafoor
Upto 56 Kg (Men)
Bronze
Wrestling
1
Mr. Muhammad Ali
Upto 74 kg (Men)
Gold
2
Mr. Muhammad Umar
Upto 96 kg (Men)
Gold
3
Mr. Muhammed Salman
Upto 66 kg (Men)
Silver
4
Mr. Usman Shahid
Upto 84 kg (Men)
Bronze
5
Mr. Muhammad Taseem
Over 96 kg upto 120 kg (Men)
Bronze
Wushu
1
Syed Maratab Ali Shah
San Shou: Under-60 (Men)
Gold
2
Mr. Maaz Khan
San Shou: Under-65 (Men)
Gold
3
Mr. Hussain Ibrahimi
Chang Quan (Men)
(All round event)
(a) Chang Quan
(b) Daoshu
(c) Guanshu
Bronze
4
Mr. Asghar Hussain
San Shou: Under-70 (Men)
Bronze
5
Miss Nazia Pervaiz
Under - 52 (Women)
Bronze